vcheni-rozrobyly-ekologichnu-ta-nedorogu-batareyu-iz-zahoplyuyuchym-potentsialom-dlya-zberigannya-vidnovlyuvanoyi-energiyi

Вчені розробили екологічну та недорогу батарею із захоплюючим потенціалом для зберігання відновлюваної енергії

Міжнародна група вчених, які шукають рішення нового покоління для накопичення енергії, продемонстрували екологічну та недорогу батарею із захоплюючим потенціалом.

Нова конструкція натрієво-сірчаної батареї забезпечить в 4 рази більше енергетичної ємності порівняно зі звичайною літій-іонною батареєю та є багатообіцяючою технологією для майбутнього мережевого зберігання енергії.

Розробка команди належить до категорії батарей, відомих як батареї з розплавленої солі, які існують у різних формах близько 50 років. Акцент на відновлюваних джерелах енергії продовжує зростати. Отож, вчені з оптимізмом дивляться на потенціал акумуляторів з розплавленої солі для зберігання енергії, через їхню відносну доступність і залежність від загальнодоступних матеріалів. Теоретично, їх побудують у більших масштабах, необхідних для зберігання величезної кількості відновлюваної енергії.

Типові версії цих пристроїв базуються на натрій-сірчаній хімії та утримують електроди при високих температурах, щоб зберегти електроліт у рідкому розплавленому стані.

Вчені з Китаю та Австралії об’єдналися, щоб розробити власну версію, яка, за їхніми словами, натомість пропонує значно покращену продуктивність при кімнатній температурі.

«Коли сонце не світить і не дме вітер, нам потрібні високоякісні рішення для зберігання, які не зашкодять Землі та легко доступні на місцевому чи регіональному рівні», — сказав провідний дослідник доктор Шенлун Чжао з Сіднейського університету. «Ми сподіваємося, що завдяки технології, яка зменшує витрати, ми зможемо швидше досягти горизонту чистої енергії»

Чжао та його колеги вирішили усунути пару недоліків сучасних натрієво-сірчаних батарей, пов’язаних з їхнім коротким життєвим циклом і обмеженою ємністю, що перешкоджає їх практичному застосуванню в комерційних цілях. У розробці команди використовуються електроди на основі вуглецю та процес термічної деградації, відомий як піроліз, щоб змінити реакції між сіркою та натрієм.

Результатом є сірчано-натрієва батарея з високою ємністю 1017 мАг/г при кімнатній температурі, що приблизно в 4 рази більше літій-іонної батареї.

Важливо, що батарея продемонструвала хорошу стабільність і зберегла приблизно половину цієї ємності після 1000 циклів, що описано в документі команди як «безпрецедентне».

«Наша натрієва батарея має потенціал для значного зниження витрат, водночас забезпечуючи в чотири рази більшу ємність», — сказав д-р Чжао. «Це значний прорив у розвитку відновлюваної енергетики, який, хоч і знижує витрати в довгостроковій перспективі, має кілька фінансових бар’єрів для входу».

Продемонструвавши технологію в батарейках типу «таблетка» у лабораторних випробуваннях, дослідники тепер працюють над версіями з комірками, розглядаючи шлях до комерційного використання.

«Очевидно, чим швидше ми зможемо провести декарбонізацію, тим більше у нас шансів зупинити глобальне потепління», — сказав Чжао.

«Рішення для зберігання, які виготовляються з використанням значних ресурсів, таких як натрій, який можна переробити з морської води. Також можуть гарантувати більшу енергетичну безпеку у більш широкому розумінні та дозволити більшій кількості країн приєднатися до переходу до декарбонізації».